Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)

Herby Koszalina

Herby miejskie powstawały od połowy XIV wieku...

więcej

Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina

 

obchodzi jubileusz 20-lecia. W  ramach SPK funkcjonuje:

więcej

spk
Czesława Żądło PDF Drukuj Email

Urodziła się 31.X.1900 r. we Lwowie. Tam  ukończyła szkołę powszechną, średnią oraz  wyższą - Konserwatorium Muzyczne. Tuż po studiach podjęła pracę jako nauczycielka muzyki  i śpiewu  chóralnego w   I  Państwowym  Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego    w Stryju, a później w II Gimnazjum w Stryju /1927 – 39 /.

W  kolejnych latach  t.j.1939-41 pracowała w 10-letniej Szkole w Stryju.

 

Więcej…
 
Czuwaj! PDF Drukuj Email

Ocalić historię od zapomnienia

Koszalińscy harcerze postanowili uwiecznić historię ludzi, dziś mieszkańców Koszalina, którzy czynnie walczyli w czasie II Wojny Światowej.

Babciu, Dziadku opowiedz...." każdy z nas choć raz zapragnął usłyszeć jakąś ciekawą historię z przeszłości naszych dziadków.

Jednak lata mijają, nasi dziadkowie robią się coraz starsi. Czasem pamięć zaczyna zawodzić, a i my niestety coraz rzadziej zachęcamy ich do opowieści, nie zdając sobie sprawy, że powoli tracimy świadków najtragiczniejszych zdarzeń w historii naszego kraju. Ponieważ bohaterowie tamtych czasów to nie tylko okrzyknięte sławą postacie z książek i podręczników, to nasi dziadkowie i sąsiedzi.

Żołnierze, sanitariuszki, posłańcy, łączniczki - wszyscy młodzi i waleczni, pełni wiary i zaangażowania pomagali małymi kroczkami dojść do wolności Polski.

Co zrobić, aby wraz z upływem czasu pamięć o nich nie zniknęła? Odpowiedz znalazł sztab ogólnopolskiego harcerskiego rajdu „Arsenał" dzięki któremu jedna z koszalińskich drużyn postanowiła uwiecznić historię tych ludzi.

 

Więcej…
 
Kawa,herbata ....grog? PDF Drukuj Email

"Kawa, herbata ....a może grog?"

Krystyna Rypniewska – historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina

Przedwojenny Koszalin oferował swoim mieszkańcom a także przyjezdnym całkiem sporo atrakcji. Nie można się tu było nudzić. Miłośnicy historii i sztuki mogli odwiedzić muzeum regionalne przy dawnej Danzigerstrasse, obecnej ulicy Piłsudskiego lub galerię sztuki Hugo Hela. Bogatą ofertę posiadał Dom Koncertowy i Teatr Miejski zajmujące wspólnie budynek przy głównej ulicy miasta, na skraju parku – w miejscu obecnej siedziby CK 105. Jednak główny nurt życia towarzyskiego, pominąwszy koncerty i przedstawienia teatralne, toczył się w licznych restauracjach, kawiarniach, cukierniach i winiarniach.

Więcej…
 
Gdzie jest król? PDF Drukuj Email

Pomnik króla Fryderyka Wilhelma I, choć nie stoi już na koszalińskim rynku, od wielu lat budzi niezmienne emocje wśród lokalnych historyków i poszukiwaczy skarbów, gdyż monument zniknął przed wkroczeniem wojsk sowieckich do Koszalina. Pomnik stanął na ówczesnym Rynku Staromiejskim w 1724 roku. Pomnik został ufundowany przez mieszkańców Koszalina w podziękowaniu królowi Wilhelmowi I za okazaną pomoc w odbudowie miasta po pożarze w 1718 roku.

Więcej…
 
Pogańskie uroczysko pod Koszalinem PDF Drukuj Email

Andrzej Kuczkowski

Pogańskie uroczysko pod Koszalinem - nowe badania archeologiczne Muzeum w Koszalinie

Archeologia pomimo ciągłego udoskonalania metod oraz korzystania z coraz nowocześniejszego zaplecza technologicznego cały czas pozostaje nauką w dużej mierze zależną od przypadku oraz dobrej woli znalazców. Dzięki tym obu czynnikom do Muzeum w Koszalinie wpłynęło zawiadomienie o cmentarzysku kurhanowym znajdującym się na terenie Nadleśnictwa Bobolice. Osobą, dzięki informacji której ekipa archeologów mogła podjąć stosowne działania w celu objęcia nowego stanowiska ochroną konserwatorską był Pan Marek Surus, pracownik Lasów Państwowych.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 6
wszystkie prawa zastrzeżone :www.przyjaciele.koszalin.pl
projekt i wykonanie: